Jak zostać baristą? - Kawowe

kursy dla baristów

Sytuacja uległa zmianie kiedy Europejczycy założyli

Do europejskich filiżanek napój z ziaren kawowca zawitał około XVI wieku i uważany był za medyczny specyfik. Kawa była bardzo rzadkim i drogim dobrem, długo niedostępnym dla ludzi z niskich czy nawet średnich wars

Jak zostać baristą? - Kawowe kursy dla baristów
tw społecznych. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Europejczycy założyli własne plantacje w koloniach Azji i Ameryki Południowej, a Bliski Wschód przestał być jedynym dostawcą kawy dla Starego Kontynentu. Na początku XIX wieku już nie tylko elity, ale praktycznie każdy Europejczyk mógł raczyć się kofeinowym nektarem. Sprzedaż kawy wzrosła do niewyobrażalnego do tej pory poziomu. Kawiarnie pojawiały się w miastach jak grzyby po deszczu. W samym tylko Wiedniu pod koniec XIX wieku funkcjonowało ich około 1200. W Europejskich sercach zagrzały sobie szczególne miejsca włoskie sposoby przygotowywania kawy. Takie określenia jak cappuccino, caffè czy latte macchiato zagościły na stałe w językach Starego Kontynentu, ciągle wzbudzając niewiarygodnie przyjemne skojarzenia. Kawa włoska stała się praktycznie jedyną, „prawdziwą kawą”; inna niż italska przestała istnieć. Ba! Dla wielu nawet nie ma prawa bytu.


No cóż czasy się zmieniły a

Oferty w rodzaju: sprzedaż kawy z całą pewnością nie pozostaną niezauważone. Dlaczego? To oczywiste, ponieważ nie brakuje u nas smakoszy kawy właśnie. I pomyśleć, że przed laty ten aromatyczny napój nie był tak rozpowszechniony. No cóż, czasy się zmieniły, a wraz z nimi zmianie uległy nasze przyzwyczajenia.
Kawa włoska to niewątpliwie królowa. Najlepiej zresztą smakuje w Italii. Włosi uchodzą za prawdziwych znawców tegoż napoju. W ojczyźnie Petrarki i Dantego kawę pije się praktycznie od rana do nocy. I do tego jeszcze bardzo dobrą. Tajemnica smaku tkwi zarówno w gatunku kawy, jak i w sposobie parzenia. Jedni stawiają na kawę z ekspresu ciśnieniowego, inni z ekspresu przelewowego, a jeszcze inni z klasycznej kafeterki. No cóż, każdy ma swoje preferencje i upodobania w tym zakresie i niech tak zostanie. Najważniejsze jest to, żeby nam smakowało.
Na szczęście w naszych sklepach mamy szeroki wybór kaw, więc nawet najbardziej wyrafinowani smakosze mają realne szanse na to, żeby zakupić taki gatunek, jaki konkretnie komuś odpowiada. Zdecydowanie warta jest polecenia kawa ziarnista, ale wybór należy do kupującego.


Kawa włoska i nie tylko

Dziś obecność kawy jest widoczna wszędzie. Widzimy ją w domu w kubkach na stole. Widzimy w dłoniach przechodniów na ulicy. Widzimy na biurkach urzędników. Nie wspominając już o restauracjach. Dzieje się tak, bo kawa jest dziś podstawowym napojem. Sprzedaż kawy ciągle wzrasta, bo uwielbiamy jej lekko gorzki smak i przypalony zapach. Spożywamy ją na różne sposoby. Wielu osobom smakuje kawa włoska. Piją ją ludzie nie tylko podczas wczasów spędzanych we Włoszech, lecz również w swoim kraju. Włoskie espresso możemy wypić i u siebie. Wystarczy tylko je odpowiednio przyrządzić. Włosi słyną z parzenia kawy espresso i dlatego u nich nam smakuje najlepiej. Bo na smak kawy wpływa wiele czynników. Przede wszystkim rodzaj kawy, czas jej palenia, miejsce zbierania. Smak kawy zależy również od sposobu jej parzenia, od ciśnienia, od rodzaju wody, a także od dodatków. A nawet miejsce, atmosfera i towarzystwo ma wpływ na smak kawy. Najdroższa kawa na świecie pochodzi z Indonezji i nosi nazwę kawa luwak. Rocznie produkuje się jej bardzo mało dlatego jej cena jest tak wysoka. Lecz sposób jej wytwarzania również nie jest standardowy. Gdyż pozyskiwana jest z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada najlepsze owoce kawy. I po częściowym przetrawieniu wydala. Takie odchody są zbierane, myte i przetwarzane na kawę.



© 2019 http://kawowe.iwroclaw.com.pl/